Kakaová ceremonie
CO VÍME O PŮVODU A HISTORII KAKAOVÝCH CEREMONIÍ?
Je docela oříšek najít ucelené informace o historii kakaa a kakaových ceremoniích. Na internetu jde najít spoustu různých a někdy i protichůdných informací. Můžeme se tedy spíš jen domnívat, jak to ve skutečnosti bylo. :-)
Ale z těch střípků, co se dá posbírat, můžeme udělat nějaké obecné shrnutí:
Podle archeologických nálezů se kakao ve Střední Americe využívalo už před 3 900 lety.
Nejnovější studie datují jeho používání dokonce až 5 300 let p.n.l. a to do oblasti Amazonie.
Navzdory této dlouhé historii využívání kakaa víme o starověkých kakaových ceremoniích jen velmi málo, a to jednak kvůli masivní genocidě původního obyvatelstva Ameriky od roku 1500, ale také kvůli tomu, jak rychle se starověké artefakty ve vlhkých tropických podmínkách ničí.
Víme ale, že pro Olméky, Zapotéky, Maye a Aztéky měla kakaová rostlina mimořádný význam.
Kakao je hojně zmiňováno v Popul Vuh, mayském příběhu o stvoření světa, a nachází se na mnoha rytinách zobrazujících rituální oběti. Víme, že existovaly velké sklady kakaových bobů, že kakao bylo používáno jako platidlo a že se kakao konzumovalo jako nápoj v průběhu obětních rituálů.
KAKAOVÉ CEREMONIE V DNEŠNÍM POJETÍ
Domorodé kmeny dodnes pracují s kakaem jako s posvátnou rostlinou, která má schopnost očistit nerovnováhu mezi člověkem a přírodou a používají ho pro duchovní, léčebné a obřadní účely.
Kakaová ceremonie v kontextu naší západní kultury je ale relativně novým fenoménem.
V naší kultuře nejsme zvyklí vnímat rostliny jako posvátné, pracovat s jejich duchem nebo jim přisuzovat určitou moc.
I přesto si k nám kakao našlo svou cestu a my postupně zjišťujeme, že kakao může být skvělým průvodcem našeho spirituálního rozvoje.
JAK TEDY VLASTNĚ PROBÍHÁ KAKAOVÁ CEREMONIE?
Kakaová ceremonie nemá jasně stanovený postup, který by bylo nutné následovat. Průběh ceremonie záleží čistě na jejím průvodci a rozpoložení dané skupiny. Obecně se ale dá říct, že se jedná o setkání v kruhu lidí, doprovázené pitím ceremoniálního kakaa. Samozřejmostí je, že setkání se koná na nějakém příjemném místě. Pokud se na to budeme dívat z pohledu domorodých indiánských kmenů, nejautentičtější ceremonie by se měla konat venku u ohně. U nás v Evropě, často i kvůli počasí, se rituály pořádají ve vnitřních magických prostorech - například v sálech jógových studií.
Jak už jsem zmínila, je obvyklé, že skupina usedá do kruhu v jehož centru je buď oheň a nebo také oltář, na kterém je dobré zapálit svíčky, které element ohně symbolizují. Součástí oltáře mohou být různé dary jako třeba květiny, krystaly, ovoce, kameny, bylinky, tarotové karty - cokoliv, co má pro nás hlubší význam a podpoří to atmosféru a záměr ceremonie.
Přestože ve středobodu rituálu stojí oltář a z historie víme o zmínkách obětních rituálů, moderní kakaové ceremonie nejsou spojeny s žádným konkrétním náboženstvím. Jejich význam je čistě spirituální. Celé setkání je obvykle provázeno různými praktikami jako je vedená meditace, různá dechová cvičení, tanec, zpěv a muzikoterapie a může trvat i několik hodin.
PROČ SE ZÚČASTNIT KAKAOVÉ CEREMONIE?
Moc dobře si vzpomínám na to, když jsem se poprvé chystala na kakaovou ceremonii a vlastně jsem vůbec netušila, co od toho čekat a hlavně co mi to přinese. Tento zážitek ale natolik předčil moje očekávání, že jsem si byla jistá, že to není poslední ceremonie, které jsem se účastnila.
Těžko říct, jestli se to dá vůbec poskládat do slov tak, abych vám ten prožitek mohla věrohodně předat. Některé věci (možná i všechny?:-)) je potřeba spíše zažít. Už jen to, že se setkáte s podobně laděnými lidmi na krásném místě. Každý sice přichází na ceremonii s jiným očekáváním, ale už při prvních doušcích ceremoniálního kakaa ucítíte silné propojení s kolektivní energií skupiny. Pití tohoto magického nápoje vám může umožnit skoro až euforický zážitek, který je umocněn sdílenou zkušeností s lidmi kolem vás. Toto mohu naprosto potvrdit. Nejenže je kakaový nápoj neskutečně lahodný, ale vyplavuje také ty správné hormony a cítíte se při jeho pití opravdu moc příjemně. :-)
O kakau se také říká, že nám otevírá srdce. Ať už si pod tím každý představí cokoliv, za sebe můžu říct, že jsem měla opravdu unikátní pocit napojení sama na sebe. Najednou bylo mnohem snadnější se přesunout z vnějšího světa, který nás neustále rozptyluje miliony vjemů, do toho vnitřního. Tam, kde se to všechno ve skutečnosti odehrává. :-)
Právě díky tomu, že nás kakaová medicína pustí tam, kam se v naší každodennosti hůře dostáváme (pokud se na to přímo nezaměřujeme), může být ceremonie úžasným léčebným procesem na duševní, ale i tělesné úrovni. Můžeme si vnitřně zpracovat různá témata, rozpustit emoční bloky, načerpat novou inspiraci…
Velký vliv má zároveň i pobyt v posvátném prostoru - vystoupíme díky tomu z běžného rozpoložení a můžeme zažít nové vhledy a perspektivy.
INTEGRACE ZÁŽITKU PO CEREMONII
Mohlo by se zdát, že po skončení samotné ceremonie je celý ten zážitek u konce. Ze zkušenosti ale můžu říct, že tomu tak nebývá. Během rituálu se člověk intenzivně "hrabal" ve svém nitru a pravděpodobně otevřel témata, která bylo potřeba nějakým způsobem řešit. A takové záležitosti vyžadují čas na zpracování. Je tedy více než žádoucí si alespoň den po ceremonii udělat volnější program a dát prostor k tomu si zážitek předchozího dne nechat uležet.
Celková integrace ale může trvat mnohem déle. Záleží na tom, co jste během toho zažili. :-)
Pokud má někdo dojem, že kakaová ceremonie je tedy docela fuška - nenechte se zmýlit. Zážitek je to sám o sobě nádherný - máte příležitost si udělat speciální čas jen sami pro sebe a kromě otevírání hlubokých témat také krásně relaxovat. A ceremoniální kakao je k tomu ten nejlepší společník. <3
Přeji vám spoustu krásných zážitků během kakaových ceremonií,
S láskou Nikola
PS.: Pro nadcházející kakaové ceremonie sledujte náš instagram